077-4020910 / 077-4020911

מי רוצה לתבוע את ביטוח לאומי בעקבות פגיעה? לא מעט אנשים.
מי זכאי או זכאית? יותר נפגעים ונפגעות מאשר נדמה לנו.
ומי רוצה לעשות זאת לבד?
מעולם לא שמעתי על אדם או אישה שירצו לבצע את ההליך המתיש, לעיתים המכעיס והפוגעני אפילו, שנקרא תביעה כנגד ביטוח לאומי.
תביעה כנגד ביטוח לאומי שונה מתביעות בתחומים אחרים, הן בהתנהלות והן בתוצאות הרצויות לתובע. ברוב תחומי התביעה נראה בקשה למתן פיצויים מסוימים באופן חד-פעמי, קביעה מסוימת לגבי אתר או נכס או אפילו החלטות לגבי התא המשפחתי. באף אחד מתוך מקרים אלו, אין מענה למצב בו אדם או אישה נפגעו בצורה שאינה מאפשרת להם להמשיך בעיסוק בו עבדו עד היום, או משפיעה על כושר ההתניידות של הנפגע, הכישורים הפיזיים שלו, יכולות התקשורת עם הזולת וכן הלאה.
השפעות אלו, ברובן המכריע, משנות את חיינו לבלי הכר ומאלצות את אלו שנפגעו לעשות צעדים דרסטיים כדי לקיים יום יום אשר לעיתים רחוק מאוד ממה שהכירו עד היום. שינויים אלו, למרבה שינויים ביום יום בעקבות הגבלה רפואית, מחייבים ברוב המקרים הוצאה כלכלית לא קטנה כדי להגיע לרמת מחיה סבירה. רובנו לא מחזיקים בסכומים אשר נדרשים לטיפולים רפואיים יקרים, ציוד משלים שיש צורך להתאים באופן אישי לנפגע או טיפולים ארוכי טווח לנפש. גם הצד הכספי של אירועים אלו ועלות הטיפול בתוצאות שלהם, הם חלק לא מבוטל מהפגיעה באיכות חיינו וברמת המחיה שלנו.
כדי לזכות להשיב לעצמנו את רמת החיים לה היינו רגילים, או לטפל באופן מקצועי וראוי בבעיה רפואית אשר נוצרה במהלך חיינו, במקרים רבים נוכל לפנות לביטוח לאומי לקבלת קצבה חודשית אשר תעזור לנו בכך. מעבר לקצבה, יש משמעות גדולה להחלטות מסוימות שניתנות דרך ביטוח לאומי כמו קביעת אחוזי נכות לנפגעי תאונות שונות וכן זכאות להקלות בתשלומים שונים כגון ארנונה או טיפולים רפואיים.
לצערנו, קיימות עדויות למקרים בהם אנשים פרטיים הגישו תביעה למוסד לביטוח לאומי באופן עצמאי ולא נעזרו כלל בעורך דין. לא מעט מתוך פונים אלו מוותרים אחרי שכשלו לרוב להשיג את מבוקשתם בוועדה הרפואית במוסד. אחוז קטן מחליטים לנסות להגיש ערר בעצמם, פעולה שלא עוזרת גם בהשגת התוצאה הרצויה, או פונים רק לאחר כישלון ראשון שכרוך בזמן מבוזבז, מאמצים מיותרים ותסכול רב, לעורך דין שיסייע להם לתקן את ההחלטה בביטוח לאומי.
לכן, העצה הטובה ביותר שניתן לתת לכל נפגע או נפגעת בתחומים שונים, היא לפנות לעורך דין בענייני ביטוח לאומי כצעד ראשוני לטיפול יעיל במקרה הביטוח. באופן כללי, מוגשות בשנה כמויות רבות של תביעות לביטוח הלאומי ובעקבות זאת גם עלול להיווצר עיכוב בטיפול בתיק מסוים. חשוב לזכור, שפניות למוסד לביטוח לאומי ותביעות כנגדם הן לרוב לצורך מענה בצרכי יום יום בסיסיים, לכן סחבת כזו בתיק עלולה להשפיע לרעה עד מאוד על חייו של התובע בינתיים. עורכי דין אשר תפקידם הוא לנהל את התיק ביעילות, יכולים גם להישאר עם האצבע על הדופק כדי למנוע עיכובים כגון זה.
גם הליך התביעה במוסד לביטוח הלאומי שונה מהליך תביעה רגיל. בעוד שבתביעה רגילה בבית משפט אנחנו שומעים עדויות או מוצגות ראיות, בתביעה לקבלת קצבה בביטוח לאומי עלינו להוכיח את טענתנו בוועדה רפואית. לשם כך יש צורך באיסוף מסמכים, עריכת חוות דעת רלוונטיות ועוד. משרדי עורכי דין אשר עיסוקם הוא תביעות ביטוח לאומי, מכירים מלפני ומלפנים את הדרוש כדי להצליח הצלחה יתרה בוועדות רפואיות אלו. גם במקרה של חוסר הצלחה, או הצלחה במידה מועטה מהדרוש, עורך הדין אשר מייצג את הפונה ימשיך בערכאות הרלוונטיות במוסד ויגיש ערר כדי לקבל הזדמנות להשמיע את טענות התובע בשנית ואף לחדדן. ישנם גם מקרים בהם נופלת שגיאה בהחלטה הראשונית של הועדה הרפואית. במצב כזה, לעורך הדין יש סמכות להגיש ערעור לבית הדין לעבודה, אשר לא פעם מוצא שאכן קיים פגם משפטי בהחלטה של ועדה רפואית ומחזיר את התביעה אל הועדה לבחינה מחודשת. כל זאת, עורך דין אשר מנוסה וותיק בתחום עושה ביתר קלות ואילו לאזרח או האזרחית אשר מבקשים את הקצבה אין שום ידע או היכרות בנושא.
המוסד לביטוח לאומי מטפל בפניות בנושאים שונים ומגוונים, החל מפגיעות גוף למיניהן אשר התרחשו בזמן העבודה או השפיעו על כושר ההשתכרות של הפונה, דרך מחלות שונות אשר מוכרות כמהוות השפעה על איכות החיים כמו פוליו, וכלה במצבים אישיים שונים כגון צרכים רפואיים המגיעים לפונה בעקבות אירועים נפשיים קשים.
לדאבוננו, פונים רבים נתקלים בקשיים שונים אותם מערים הביטוח הלאומי על פנייתם ובכך מונע טיפול ושיקום הכרחיים ובסיסיים שזקוקים לאדם. תופעה זו אינה שונה מתופעת חוסר הרצון לשלם ללקוח בחברות ביטוח פרטיות, על-אף החובה של חברות אלו וגם של ביטוח לאומי להעניק לכל אדם ואישה את הדרוש לשיקומם באופן מלא. גם כאן, כמו בתביעות כנגד חברות ביטוח פרטיות, עורך הדין מייצג את האינטרס של התובע מול החברה ודואג לקבל את התוצאות הטובות ביותר בעבור הלקוח הן בוועדות הרפואיות והן בצעדים נלווים לכך כמו וועדות ערר או ערעור בבית משפט.
עורכי דין מנוסים יכירו את השאלות שנשאלות בוועדות כאלו וכן את החוק לעומקו, בדבר פיצויים בפגיעות גוף שונות. עורך דין מנוסה יוכל באמצעות כך להכין מראש את הלקוח לוועדה הרפואית הראשונה, ועל-ידי כך להגדיל את הסיכוי שיקבל את מבוקשו כבר בוועדה זו, ללא צורך בהגשת ערר או בזבוז משאבים מיותר נוסף.
חשוב לציין שפנייה ראשונית לעורך דין, כאשר מדובר על תביעות כנגד המוסד לביטוח לאומי, כדאי לעשות כבר בתחילת הדרך. ישנן הוכחות לכך שאדם אשר פנה באופן עצמאי למוסד לביטוח לאומי לעיתים יצר נזק אשר היה מאוד קשה לתקן בהמשך הדרך, גם כאשר עורך דין נכנס לתמונה מאוחר. חשיבות הפנייה הראשונית ויצירת סדר וארגון בתיק, ארגון כל המסמכים וקו פנייה ברור, צעדים שנעשים בעזרתו של עורך הדין לענייני ביטוח לאומי, משפיעים באופן מכריע על התוצאה שתתקבל בוועדה הרפואית.
הדרך היעילה ביותר לוודא שבחרנו עורך דין מוצלח לענייני תביעות כנגד המוסד לביטוח לאומי, היא לבדוק המלצות לגבי אותו עורך דין או משרד, בעדיפות להמלצות מפיהם של התובעים עצמם, בנוסף חיפוש באינטרנט של מידע לגבי תיקים בהם עורך הדין או המשרד זכו לטובת הלקוח. כל עורך דין אשר מעוניין בהצלחות ישתף את המידע הדרוש באופן שקוף ויקל על הבחירה בו.
עורכי דין לענייני ביטוח לאומי יוכלו לנהל את התיק על כל הסתעפויותיו, במוסד לביטוח לאומי בתוך הוועדות, אם זה בבית המשפט לענייני עבודה, המצאת מסמכים רפואיים שיתמכו בטענה, דוחות נוספים על התביעה המקורית במקרים בהם חלה הרעה אצל הנפגע או הנפגעת עם הזמן וכולי.
אל תפנו למוסד לביטוח לאומי לבד, היעזרו בעורך דין.