077-4020910 / 077-4020911

תאונת עבודה במסגרת חוק הביטוח הלאומי

מהי תאונת עבודה?

תאונה או פגיעה בעבודה כפי שמוגדרת על ידי המוסד לביטוח לאומי יכולה להתקיים במספר אופנים בהתאם לכללים אשר נקבעו על ידי המוסד לביטוח לאומי ובהתאם לתקנות והפסיקה.

ההגדרה הבסיסית של תאונת עבודה קובעת כי תאונת עבודה היא תאונה שאירעה לעובד תוך כדי ועקב עבודתו.

מקרים נוספים בהם אירוע ייחשב כתאונת עבודה :

  1. תאונה או פגיעה שהתרחשה כאשר האדם הנפגע היה בדרכו מביתו (או מהמקום בו לן בלילה) אל העבודה, או בדרכו מהעבודה אל ביתו או למקום בו הוא שוהה במשך כל היום או במקרה בו אדם עובד במספר מקומות עבודה והיה בדרך בין העבודות.

החרגה לתאונה בדרך הביתה או לעבודה חלה במידה והעובד סטה סטייה של ממש מהדרך הרגילה או שחלה הפסקה של ממש על מנת לבצע פעולות אשר אינן קשורות לעבודה.

נקבעו מס’ מקרים אשר בהם הסטייה תיחשב כחלק מהדרך ולא כסטייה ממנה:

  1. העובד ביצע סטייה/עצירה על מנת להתפלל במקום בו הוא מתפלל באופן קבוע.
  2. העובד ביצע סטייה/עצירה על מנת ללוות ואו לאסוף את ילדו אל או מהגן/גנון/מעון או מוסד חינוכי אחר.
  3. תאונה או פגיעה שהתרחשה בעת העבודה במקום העבודה או בקרבת מקום לעבודה כאשר העובד פעל על מנת להציל רכוש השייך לעבודה ואו חיי אדם וכן במקרה בו ניסה העובד למנוע נזק לגוף או לרכוש.
  4. תאונה או פגיעה בשעת העבודה כתוצאה מפגיעה (שלא עקב העבודה) שבה נפגע העובד על ידי אדם אחר באמצעות חפץ הנמצא במקום העבודה (או בסמיכות למקום העבודה), בתנאי שהעובד לא לקח חלק פעיל בגרימת הפגיעה.
  5. שכיר – כאשר העובד יצא להפסקת אוכל אשר המעסיק החליט עליה ואורך ההפסקה הינו פחות משלוש שעות. כמו כן, במידה ומדובר בעובד שכיר הנמצא בדרכו למקום העבודה או בדרך לביתו לאחר שסיים את יום העבודה.
  6. שכיר – חבר ועד העובדים וכן חבר מושב עובדים אשר נפגע בעת העבודה / מילוי התפקיד והתאונה התרחשה עקב התפקיד, כמו כן במידה והעובד נמצא בדרכו למלא את התפקיד ואו סיים את תפקידו לאותו יום והוא בדרכו הביתה.
  7. שכיר – במידה והעובד נמצא בדרך מהעבודה או הבית על מנת לעבור בחינה הקשורה למקצוע המאושרת על ידי שירות התעסוקה, או במקרה והעובד נמצא בדרך מהבחינה לבית ואו למקום העבודה.

מקרים נוספים היכולים להחשב כתאונת עבודה ועליהם ניתן לקרוא באתרנו הם כאלה העומדים בהגדרה של מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.

משרד עורכי הדין מסקין את אבן חיים מתמחה בתביעות נפגעי עבודה כנגד המוסד לביטוח לאומי.

פנו אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי ללא צורך בהתחייבות מראש ונשמח לעמוד לשירותכם.

טלפונים: 077-4020911 / 077-4020910
פקס: 077-4020912
דוא”ל: info@melawoffice.co.il

ליצירת קשר